7 powodów, dla których warto mieć pochłaniacz wilgoci w domu
Po pierwsze ? zdrowie
Nie trzeba nikogo przekonywać, że to właśnie ono jest najważniejsze. Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu i związane z nią pojawianie się wykwitów pleśni wpływa bardzo niekorzystnie na organizm. Przede wszystkim obniża odporność układu oddechowego, czego konsekwencją są wzmożone infekcje, a nawet pojawienie się pierwszych symptomów astmy. Na tym jednak nie koniec! Zbyt wysoka wilgotność powietrza może powodować bóle głowy oraz uczucie chronicznego zmęczenia.
Po drugie ? kondycja budynku
Twoje ściany i sufity, podobnie jak Twój organizm, wymagają odpowiedniej wilgotności panującej w pomieszczeniu. Nadmierne osadzanie się pary wodnej może prowadzić do uszkodzenia tynków albo pojawiania się nieestetycznych plam na ścianach. Oczywiście utrzymanie stałej, optymalnej wilgotności jest bardzo trudne. W domu jej źródłem są przede wszystkim kuchnia i łazienka. Codzienne przygotowywanie posiłków, pranie i prasowanie sprawiają, że nad wilgocią bardzo często jest trudno zapanować. Co zrobić, aby zmniejszyć wilgotność powietrza w domu? Wystarczy kilka paczuszek z żelem krzemionkowym, a problem zniknie szybciej, niż się pojawił.
Po trzecie ? ochrona mienia
Mienie to nie tylko dom. To także znajdujące się w nim sprzęty. Nadmierny poziom wilgotności skutecznie skraca ich żywotność. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektrycznych ? komputerów, drukarek, telewizorów czy telefonów, a także sprzętu AGD. Zamiast więc inwestować w kolejne akcesoria, możesz przekonać się, jak działa silikażel. W końcu ? lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto dodać, że żel krzemionkowy świetnie chroni także zdjęcia przed wyblaknięciem. Jest również sprzymierzeńcem biżuterii, powodując, że przez długi czas zachowuje swój blask. Wskaźniki wilgotności wskażą poziom wilgoci w Twoim domu!
Po czwarte ? ochrona żywności
Wilgoci nie lubią nie tylko Twoje ściany i sprzęt elektroniczny, ale także żywność. Jeśli kondensacja pary wodnej w powietrzu przekroczy optymalny poziom, wiele surowców żywnościowych, które nie pozostają w szczelnych opakowaniach, może zwyczajnie spleśnieć. Problem dotyczy szczególnie pieczywa, przypraw czy produktów sypkich. Pamiętaj, że nawet najmniejsze ilości pleśni na produktach żywnościowych mogą powodować poważne choroby.
Po piąte ? zapach
Zdarzało Ci się czasem poczuć w pomieszczeniu zapach stęchlizny? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że nie jest to nic przyjemnego. Co więcej, nie pomogą w tej sytuacji żadne odświeżacze powietrza. Skuteczny okaże się jedynie środek, który nie tylko wyeliminuje objawy, ale także przyczynę problemu, czyli nadmierną wilgoć sprzyjającą rozwojowi pleśni. Chcesz, aby w Twoim domu zagościła świeżość? Najwyższa pora wypróbować żel krzemionkowy, dzięki któremu wyregulujesz poziom wilgotności w pomieszczeniach. Pamiętaj, że silikażel zapobiegnie też pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu na mokrych ręcznikach czy praniu rozwieszonym w łazience.
Po szóste ? oszczędność
Silikażel jest o wiele bardziej ekonomiczny i wydajniejszy od elektrycznych pochłaniaczy. Decydując się na żel krzemionkowy do recyklingu, w kilkanaście minut przywrócisz jego pierwotne właściwości. Wystarczy, że włożysz go do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej i będziesz stopniowo zwiększał temperaturę do 200 stopni Celsjusza. Zdradzimy Ci jeszcze jeden sekret ? żel krzemionkowy jest dyskretny, a jego działanie nie generuje żadnych decybeli.
Po siódme ? ostatnia deska ratunku
Zdarzyło Ci się zalać laptopa czy telefon komórkowy? Nie jesteś sam! Takie przypadki zdarzają się wyjątkowo często. Jedyne, co w tej sytuacji przychodzi do głowy, to oddanie sprzętu do naprawy. Nie zapominaj jednak, że najważniejsze i najskuteczniejsze kroki możesz podjąć samodzielnie. Wystarczy, że obłożysz sprzęt osuszaczem do telefonu. Oczywiście liczy się czas, w którym tego dokonasz ? im szybciej tym lepiej. Mając pod ręką żel krzemionkowy, być może uratujesz swoje urządzenia, oszczędzając w ten sposób pieniądze i nerwy.
Zobacz wszystkie artykuły Dom Produkty z tej kategorii