Domowe sposoby na wilgoć ? porady eksperta
Wilgoć w mieszkaniu - przyczyny
Pojawienie się na ścianach wykwitów pleśni jest ściśle związane z nadmierną wilgotnością w mieszkaniu. Jakie są jej przyczyny? W nowym budownictwie może to być niedostateczne wyschnięcie ścian po pracach remontowych. W starszych mieszkaniach częstym problemem jest nieodpowiednia izolacja termiczna ścian i sufitu na ostatniej kondygnacji. Sprzyja to powstawaniu tzw. mostków termicznych. Są to miejsca niedostatecznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i niskich temperatur. Najczęściej pojawiają się na styku dwóch ścian lub ściany i stropu oraz w okolicach okien. Wilgoć w mieszkaniu powstaje też w wyniku codziennych działań domowników. Suszenie prania, gotowanie, a nawet oddychanie generują pewne ilości pary wodnej, która, jeśli nie zostanie odprowadzona, doprowadzi do nasiąkania ścian.
Wilgoć w mieszkaniu a choroby
Wilgoć w mieszkaniu może doprowadzić do pojawienia się szeregu dolegliwości u domowników. Zarodniki grzyba, osadzające się na ścianach, mogą doprowadzić do alergii, szczególnie u dzieci. Sprzyjają też rozwojowi chorób górnych dróg oddechowych. Osoby przebywające w zawilgoconych mieszkaniach częściej skarżą się na nieżyty nosa i gardła oraz stany zapalne oskrzeli. Warto pamiętać, że w tym przypadku leczenie dolegliwości jest o wiele trudniejsze i wymaga dłuższego czasu, ponieważ trudno wyeliminować przyczynę powstania choroby.
Wilgoć w mieszkaniu ? jak się pozbyć?
W przypadku wilgoci sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego względu zaleca się regularne wietrzenie pomieszczeń. Jak długo okna w domu czy mieszkaniu powinny być rozszczelnione? Co najmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. W przypadku łazienek bez okna, warto po kąpieli pozostawiać otworzone drzwi. W kuchni z kolei sprawdzą się okapy, o ile oczywiście są podłączone do wentylacji. Nie należy ponadto zastawiać kratek wentylacyjnych. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednia temperatura w mieszkaniu, która nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ niedogrzane ściany stanowią świetne środowisko dla rozwoju pleśni.
Domowe sposoby na wilgoć na ścianie
Wilgoć można też eliminować naturalnymi sposobami. Miłośnicy domowych metod radzenia sobie z wilgocią podsuwają w Sieci rozmaite wskazówki, co pochłania wilgoć. Okazuje się, że świetnie sprawdzają się miseczki z sodą oczyszczoną rozstawione w różnych miejscach w pomieszczeniu. Nachodzi więc pytanie, czy jeśli soda jest w stanie uporać się w pewnych przypadkach z problemem, to również czy sól pochłania wilgoć? Sól kuchenna posiada wiele nietypowych zastosowań w domu. Podobnie jak soda, ma silne właściwości higroskopijne i doskonale chłonie parę wodną. Z tego względu w pomieszczeniach najbardziej narażonych na jej występowanie (np. w łazience) można zastosować woreczki z solą lub umieścić ją w pojemniku. Należy jedynie pamiętać o tym, że raz na kilka tygodni obie substancje należy wymienić, ponieważ ulegają rozpuszczeniu.
Jak się pozbyć wilgoci z nowego domu?
A jak pozbyć się wilgoci z nowego domu? Ważne jest w tym przypadku ciągłe wietrzenie pomieszczeń ? również zimą, w czasie mrozów. O ile to możliwe, można przesunąć datę przeprowadzki na wiosnę. Należy jednocześnie dbać o odpowiednią temperaturę, która nie może być ani za niska, ani za wysoka. Dobrym pomysłem jest ponadto sięgnięcie po osuszacze powietrza. To niewielkie urządzenia lub specjalne granulki, które pochłaniają nadmiar pary wodnej i zapobiegają osadzaniu się jej na ścianach.
Wilgoć w domu może przynieść wiele szkód. Z tego względu tak ważne jest jej zapobieganie. Warto rozpocząć je od wypracowania prawidłowych codziennych nawyków i wietrzenia pomieszczeń. Jeśli sposoby na wilgoć w pokoju czy innych pomieszczeniach domowych bądź użytkowych okażą się nie do końca skuteczne, z pomocą przyjdą specjalne osuszacze, pozwalające pozbyć się nadmiaru pary wodnej z powietrza. Żel krzemionkowy w postaci drobnego granulatu szybko i efektywnie upora się z parą wodną, pomagając przywrócić w domowych pomieszczeniach optymalny poziom wilgotności.
Poniżej prezentujemy nasze najpopularniejsze osuszacze powietrza w granulkach:
Zobacz nasz ostatni wpis: Jak osuszyć pochłaniacz wilgoci do ponownego użytku?
Zobacz wszystkie artykuły Dom Produkty z tej kategorii