Jak poradzić sobie z zalanym sprzętem elektronicznym?

Zalany telefon, laptop czy tablet? Takie przypadki najczęściej przyprawiają właścicieli urządzeń elektronicznych o szybsze bicie serca. Tym bardziej że na zalany telefon gwarancja nie obowiązuje. Wbrew powszechnej opinii przygoda z wodą nie musi być dla niego wyrokiem. Przy odpowiednim postępowaniu oraz zastosowaniu skutecznego pochłaniacza wilgoci, telefon czy tablet mogą odzyskać pełną sprawność.Osuszacz do elektroniki ? jak z niego korzystać?
Zanim wpadniecie w panikę, pochylając się nad zalanym urządzeniem elektronicznym, przypomnijcie sobie, że może je uratować wyłącznie Wasz spokój. Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest wyłączenie smartfona lub tabletu i odpięcie wszelkich dodatkowych urządzeń ? ładowarek czy powerbanków. Dlaczego? W ten sposób nie dopuścicie do zwarcia i w konsekwencji uszkodzenia podzespołów ? płyty głównej czy procesora. Na sprawdzenie, czy urządzenie działa, będziecie musieli poczekać co najmniej 2 dni. Cierpliwość jednak jest w tym przypadku opłacalna. W kolejnym kroku delikatnie wytrząśnijcie resztkę wody z urządzenia i, jeśli to możliwe, wyjmijcie baterię lub akumulator. Końcowym etapem ratowania zalanego sprzętu elektronicznego jest sięgnięcie po pochłaniacz wilgoci. O czym mowa? O żelu krzemionkowym, który tak naprawdę zawsze warto mieć pod ręką. Zalany telefon ? naprawa? Jeśli przychodzi Wam to do głowy, radzimy najpierw spróbować podziałać samodzielnie, a jeśli to nie pomoże, dopiero wtedy sięgnąć po radę fachowca.
Jaki jest najlepszy osuszacz do telefonu?
Kiedy już uporacie się z nadmiarem wody ociekającej z Waszego tabletu czy smartfona, śmiało zanurzcie go w silikażelu. Dobrym pomysłem jest obłożenie urządzenia niewielkimi paczuszkami z żelem krzemionkowym i pozostawienie na kilkanaście godzin. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ silikażel ma doskonałe właściwości absorpcyjne. Szybko pochłania wodę zalegającą nawet w najdrobniejszych zakamarkach urządzenia. W ten sposób może łatwo i bezproblemowo uratować smartfon czy tablet przed zniszczeniem. Pamiętajcie, że nawet niewielka wilgoć jest zabójcza dla delikatnej elektroniki. Inwestując w silikażel, inwestujecie we własny spokój i pewność, że urządzenie zostało skutecznie osuszone. Zastanawiacie się, czy włożyć zalany telefon do ryżu? Zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie. Ryż ma o wiele mniejsze właściwości absorpcyjne, co oznacza, że podzespoły urządzenia będą przez dłuższy czas narażone na działanie wody, a powodzenie akcji ratowniczej ? mocno ograniczone.
Osuszacz do tabletu ? silikażel ratunkiem dla zalanych urządzeń elektronicznych
Zalany telefon ? co robić? Wiecie już, że ratunkiem dla zalanego sprzętu elektronicznego jest silikażel. A co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą? To nic innego jak twarde granulki ? dokładnie takie same, jakie spotykacie często w pudełkach z obuwiem, ubraniami albo wspomnianą elektroniką. Ich zadaniem jest pochłanianie wilgoci i ochrona przedmiotów oraz urządzeń przed jej destrukcyjnym wpływem. Żel krzemionkowy jest przy tym nietoksyczny i antyalergiczny. Substancja ta występuje w środowisku naturalnym, co sprawia, że jest w pełni bezpieczna. Największą zaletą silikażelu są jednak jego właściwości higroskopijne. W praktyce oznacza to, że całkowicie pochłania wodę z zalanego tabletu czy smartfona, niwelując w ten sposób ryzyko powstania spięcia przy uruchomieniu urządzenia. Żel krzemionkowy jest przy tym łatwo dostępny i z pewnością nie obciąży Waszego domowego budżetu. Może natomiast uchronić Was przed wydatkami poniesionymi na nowy smartfon, tablet albo laptop, jeśli dotychczasowy przypadkiem zetknie się z wodą.
Zobacz wszystkie artykuły Elektronika Produkty z tej kategorii