Jak pozbyć się wilgoci ze ściany? Podpowiadamy!
Wilgoć na ścianie ? przyczyny na poziomie konstrukcji budynku
Szukając sposobów na pozbycie się wilgoci ze ścian, najpierw trzeba przyjrzeć się jej przyczynie. W domach jednorodzinnych może dochodzić do podciągania wody z gruntu. Materiały budowlane świetnie chłoną wilgoć, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia hydroizolacja pozioma ścian fundamentowych i piwnicznych. Po latach może jednak ulec zniszczeniu. W tym przypadku należy wykonać poziomą przeponę, która zatrzyma wodę i wyeliminuje problem. Często pojawia się także wilgoć na ścianie przy kominie. Powodem może być niska temperatura spalin, stosowanie zawilgoconych materiałów grzewczych czy niedostateczna izolacja termiczna ściany kominowej, sprzyjająca wychładzaniu się spalin i osadzaniu rosy. Przed podjęciem radykalnych kroków, warto w tej sytuacji zastosować stalowy wkład kominowy odporny na działanie wilgoci, który wyeliminuje problem.
Wilgoć na ścianie ? jak usunąć?
Warto jednak pamiętać o tym, że to nie błędy konstrukcyjne są najczęstszą przyczyną powstawania wilgoci na ścianach. I nie jest to jednak wyłącznie problem domów jednorodzinnych. Wilgoć na ścianie w bloku powstaje równie często i jest tak samo uciążliwa. Powodem są najczęściej codzienne czynności wykonywane w mieszkaniu. Pranie, gotowanie, prasowanie czy kąpiel w ciepłej wodzie powoduje kondensację pary wodnej na ścianie, a ta z kolei prowadzi do wykwitów pleśni. Można usunąć je za pomocą chemicznych środków dostępnych w sklepach budowlanych. Po aplikacji należy jednak przez kilka godzin wietrzyć pomieszczenie i zadbać o to, aby nie znajdowały się w nim dzieci. W przypadku niewielkich wykwitów z pomocą mogą przyjść detergenty lub ocet, którymi przemywa się ściany. Nie można jednak zapominać, że zaawansowana wilgoć na ścianach może wymagać kompleksowego remontu. Pozbycie się tynku i zaimpregnowanie ściany pozwoli całkowicie wyeliminować grzybnię.
Wilgoć na ścianie - jak zapobiegać?
Nawet najskuteczniejsze i najbardziej radykalne sposoby pozbycia się wilgoci ze ścian nie zagwarantują, że problem nie powróci. Zbyt szczelne okna, zła izolacja termiczna budynków czy niedostatecznie wietrzone pomieszczenia stanowią podstawę do tego, aby pleśń na ścianach pojawiła się ponownie. Z tego względu warto jej zapobiegać. Koniecznym warunkiem jest wietrzenie mieszkania. Zamiast otwierać okna na szerokość na kilka minut, warto pozostawić je rozszczelnione przez większą część dnia. W ten sposób para wodna będzie sukcesywnie odprowadzana na zewnątrz. Trzeba też zadbać o odpowiednią temperaturę w domu. W okresie grzewczym nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Nie można jednak zapominać o tym, że pleśń może pojawić się w zbyt mocno ogrzewanych domach, co ma związek z za dużą różnicą temperatur na zewnątrz i w środku budynku. Pozbyciu się wilgoci ze ścian sprzyjają też kratki wentylacyjne. W pomieszczeniach gdzie gromadzi się dużo pary wodnej, można zastosować specjalne osuszacze powietrza lub rozłożyć specjalne granulki, które pochłaniają wilgoć i pozwalają zbudować odpowiedni mikroklimat.
Sposobów na pozbycie się wilgoci ze ścian jest wiele. Odpowiednie, codzienne nawyki domowników, specjalistyczne osuszacze czy eliminacja błędów budowlanych ? wszystkie mają jeden cel ? skutecznie usunąć problem. Przed podjęciem odpowiednich kroków należy jednak przyjrzeć się jego przyczynie, co z kolei pozwoli zastosować najbardziej optymalne rozwiązania.
Poniżej przedstawiamy nasze zestawy silikażelu, które pomogą Ci pozbyć się wilgoci!
Zobacz nasz ostatni wpis: Domowe sposoby na wilgoć ? porady eksperta
Zobacz wszystkie artykuły Dom Produkty z tej kategorii