Silikażel - do czego się sprawdza?
Silikażel to jeden z najskuteczniejszych pochłaniaczy wilgoci. Co jeszcze, poza efektywnością działania, sprawia, że środek cieszy się niesłabnącą popularnością i powszechnym zastosowaniem? Czym tak właściwie jest silikażel i jak go prawidłowo stosować? Gdzie i kiedy sprawdzi się najlepiej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższych akapitach.
Czym jest silikażel?
Silikażel, znany też jako żel krzemionkowy, to substancja pochodzenia naturalnego. Cechą charakterystyczną silikażelu jest duża wytrzymałość oraz twardość. Poddany procesom oczyszczenia i przetworzenia, przybiera postać porowatego granulatu o rewelacyjnych właściwościach higroskopijnych. Z tego względu doskonale zdaje egzamin, chłonąc wilgoć, wodę i parę wodną. To w pełni ekologiczne rozwiązanie wielokrotnego użytku. Nie stwarza zagrożenia dla istot żywych. O jego skutecznym działaniu informuje kolor zmieniający się pod wpływem pochłanianej wilgoci. Gdzie zatem można sięgnąć po silikażel? Wszędzie tam, gdzie chcemy uchronić przedmioty przed negatywnymi następstwami wilgoci. Jak się okazuje, w praktyce ryzyko pojawienia się szkód wyrządzonych przez parę wodną czy wilgoć jest bardzo wysokie. W zastosowaniu przemysłowym silikażel wykorzystywany jest w charakterze środka wysuszającego między innymi parę wodną i pary olejów, a także gazy przemysłowe. Stosowany jest również jako wypełniacz w przemyśle gumowym bądź nośnik katalizatorów. Nie mniej, silikażel posiada równie szerokie spektrum zastosowań na co dzień przez użytkowników indywidualnych.
Silikażel ? najpopularniejsze zastosowania
Silikażel doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Najogólniej, zapobiega tworzeniu się wilgoci, która prowadzi do powstawania szkodliwych dla zdrowia pleśni czy grzybów oraz rozwoju bakterii i wirusów. Żel krzemionkowy jest w stanie przywrócić do życia zalany sprzęt elektroniczny, jeśli tylko jego użytkownik podejmie szybkie działanie. Zaparowane lustra i szyby w łazience czy w samochodzie ? także i ten problem z powodzeniem rozwiąże pochłaniacz wilgoci w granulkach. Kolekcjonerzy starych zdjęć, książek czy dokumentów docenią skuteczność silikażelu, który na dłużej pozwoli cieszyć się pierwotnymi właściwościami kolekcji. To także recepta na pozbycie się nieprzyjemnej woni stęchlizny. Silikażel jest również sprzymierzeńcem metali i biżuterii, zapobiegając ich matowieniu, rdzewieniu i pojawianiu się nieestetycznego nalotu. Z kolei w szafie żel krzemionkowy pomoże uporać się z przemoczonym ubraniem czy obuwiem. Silikażel to sposób na dyskretną walkę z wilgocią. Woreczki wypełnione granulatem można umieścić w dowolnym miejscu, w pobliżu newralgicznych miejsc, tak aby nie rzucały się w oczy i nie przeszkadzały w codziennych czynnościach.
Zobacz wszystkie artykuły Blog Produkty z tej kategorii