Wilgoć w piwnicy - jak się jej pozbyć?
Wilgoć w piwnicy - jak się jej pozbyć?
Piwnica to najniżej zlokalizowane w budynku miejsce. Z racji tego, że znajduje się poniżej powierzchni gruntu, w bardzo dużym stopniu jest narażona na zawilgocenie. W efekcie na jej płaszczyznach mogą tworzyć się szkodliwe dla zdrowia skupiska grzybów i pleśni. Co więcej, wilgoć w piwnicy może też negatywnie wpływać na konstrukcję całego domu. Zawilgocone mury oraz posadzki mogą przyczynić się do naruszenia struktury ścian, a także pękania tynków.
Skuteczny środek zapobiegający wilgoci
Jeśli piwnica wymaga osuszenia, warto zabrać się do tego, wykorzystując skuteczne sposoby i narzędzia. Warto mieć na uwadze, że w każdej piwnicy zawilgocenie może przybrać różnorakie rozmiary. I chociaż osuszenie tego pomieszczenia nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych, to dostępne na rynku środki pozwalają efektywnie uporać się z niepożądanym zjawiskiem. Jedną z najpopularniejszych i zdobywających coraz większe uznanie metod walki z wilgocią, nie tylko w piwnicy, jest żel krzemionkowy. Ten, znany także jako silikażel, pochłaniacz wilgoci wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie wilgotność przekracza normy. Najczęściej są to zamknięte wnętrza, takie jak pomieszczenia gospodarcze, pralnie czy piwnice, w których ryzyko wystąpienia szkodliwej pleśni jest znaczne.
Żel krzemionkowy ? dlaczego warto?
Żel krzemionkowy jest preparatem higroskopijnym i w pełni bezpiecznym dla zdrowia oraz środowiska. Już kilka opakowań silikażelu przyniesie oczekiwany efekt. Równomierne rozmieszczenie w piwnicy silikażelu sprawi, że w pomieszczeniu zapanują optymalne warunki. Nadmiar wody zostanie pochłonięty przez naturalny preparat. Należy jednak pamiętać o systematycznej wymianie silikażelu, aby zapewnić ciągłość skutecznej ochrony.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką odpowiednie zabezpieczenie, które uchroni piwnicę oraz podobne pomieszczenia przed negatywnymi skutkami nadmiernej wilgoci. Poza praktycznym wykorzystaniem silikażelu warto zadbać też o zapewnienie przepływu powietrza w pomieszczeniu. Nie tylko wilgoć, ale brak przewiewu stwarza warunki do rozwoju i rozmnażania pleśni. Warto także cyklicznie sprawdzać stan izolacji ścian. Niewłaściwie wykonana może wpływać na pojawienie się zawilgocenia.
Zobacz wszystkie artykuły Dom Produkty z tej kategorii